Alapítványunk több évtizedes kutatási és fejlesztési tapasztalattal rendelkezik az elektrotechnika számos területén. Ezen tevékenység során számos oktatási anyag, oktatási tematika és módszertan kidolgozásában vettünk részt. Szakértőink közreműködtek számos sikeres K+F projektben melyek tématerülete a feszültség alatti munkavégzés, dinamikus távvezeték terhelhetőség (DLR), szigetelés diagnosztika, ipari elektrosztatika, nagyfeszültségű és nagyáramú technika, villamos biztonság technika volt. A részletes szakértői tématerületeinket megtekintheti a Tématerületek menüpontban.
Munkánk során lehetőségünk volt számos ipari partnerrel együttműködésben dolgozni, úgymint EON Hungária Csoport, MVM Émász Áramhálózati Kft., MVM Démász Áramhálózati Kft., MVM OVIT Zrt., MVM XPert Zrt., Mavir Zrt., Dunamenti Erőmű Zrt., LEGO Manufacturing Kft, BMW AG., Amprion GmbH, TEIAS SA, AUDI HUNGARIA Zrt., MVM Paksi Atomerőmű Zrt., Electrostatics Kft., Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft., MOL Nyrt., Xcel Energy Inc., Schneider Electric SE, TOMINTEX Kft. és még sokan mások.
Néhány kiemelt projektünk:

OneNet (H2020)
A H2020 OneNet projekt célja, hogy olyan feltételeket teremtsen, amelyek lehetővé teszik a modern hálózati szolgáltatások hatékony kihasználását. Ezek a szolgáltatások teljeskörűen ki tudják majd használni az energiatárolást és a decentralizált energiatermelést, miközben tisztességes, átlátható és mindenki számára hozzáférhető feltételeket biztosítanak a fogyasztók számára. A projekt középpontjában a fogyasztóközpontú hálózati működés kialakítása áll. Ennek érdekében új piacokat, termékeket és szolgáltatásokat tervez létrehozni, valamint egy speciális informatikai rendszert hoz létre. A OneNet ezen kívül egy olyan új megoldást is javasol, amely a különböző platformokat összekapcsolja egy közös rendszerbe.
FARCROSS (H2020)
A H2020 FARCROSS projekt (regionális határkeresztező villamosenergia-átvitel elősegítése innováció révén) az innovatív fejlesztéseivel a határkeresztező villamosenergia-kereskedelmet támogatja. A munkálatokban a villamosenergia-termelési értékláncban érintett szereplők vesznek részt. A konzorcium 31 partnerből áll, köztük megtalálhatóak az átviteli rendszerirányítók, elosztói hálózat üzemeltetők, piacműködtetők, szolgáltatók és gyártó cégek. A fejlesztések egyik pilléreként a partnerek olyan innovatív távvezeték monitoring eszközök működését hasonlítják össze, melyekkel valós időben növelhető a távvezetékek átviteli kapacitása (dinamikus távvezeték terhelhetőség). Az eszközök által mért paraméterek egyúttal lehetőséget biztosítanak a hálózati elemek állapot- és élettartambecslésre is. A fejlesztések másik részeként a projekt résztvevői egy ko-optimalizált piac demonstrációjában vesznek részt (OPTIM-CAP DEMO) mely során lehetőség nyílik tartalékkapacitás és villamos energia együttes határkeresztező lekereskedésére 4 ország részvételével (Horvátország, Szlovénia, Magyarország, Románia).


FLEXITRANSTORE (H2020)
A H2020 FLEXITRANSTORE projekt célja, hogy elősegítse az európai villamosenergia-hálózatok rugalmasságának növelését, és támogassa a megújuló energiaforrások integrációját. A projekt keretében különböző technológiákat (dinamikus távvezeték terhelhetőség) és megoldásokat (távvezeték jegesedés megelőző algoritmus, FEG platform fejlesztése) tesztelnek, amelyek lehetővé teszik a rugalmas és biztonságos energiaátvitelt és -elosztást. A FLEXITRANSTORE projekt célja, hogy javítsa a hálózat stabilitását és hatékonyságát, miközben csökkenti az energiafogyasztók költségeit. A projekt során a fejlett energiatárolási rendszerek alkalmazását és az intelligens hálózatok működését is vizsgálják.
INTERRFACE (H2020)
Az INTERRFACE H2020 projekt célja, hogy egy egységes digitális platformot hozzon létre, amely összekapcsolja az energiaszolgáltatókat, a fogyasztókat és a hálózatüzemeltetőket. A projekt középpontjában a megújuló energiaforrások hatékonyabb integrálása és a fogyasztói részvétel növelése áll az energiapiacon. Az INTERRFACE projekt innovatív megoldásokkal támogatja az európai energiarendszer rugalmasságát és fenntarthatóságát. A projekt során a hazai partnerek a kialakított platform működését és az intelligens energiafelhasználás lehetőségeit tesztelték valós környezetben, különösen a megújuló energiák hatékonyabb integrálásának elősegítésére.


„Célzott Lendület”
Jelen kutatást a Magyar Tudományos Akadémia és az E.ON Magyarország támogatta az MTA-BME FASTER Kutatócsoport Program pályázatán keresztül. A rendszerirányítók munkájának megkönnyítése érdekében a kisfeszültségű villamosenergia-rendszerhez integrált eszközállapot-kezelő rendszer (IACMS) alkalmazás készült. Ezáltal a hálózat megbízhatóbban tud működni, ami a fogyasztói kimaradások számának, gyakoriságának és időtartamának csökkenését jelenti. A kábeldiagnosztikai bővítés fő célja, hogy össze lehessen hasonlítani a különböző KiF kábelek állapotát, így a meglévő kábelek karbantartása és cseréje fenntarthatóbb és hatékonyabb módon valósuljon meg. A projekt keretében megvizsgálásra került a fenti tényezők meghibásodási előrejelzési képessége is. Matematikai modellt állítottak fel a hibaarány fent felsorolt működési paraméterektől való függésének vizsgálatára. Az előrejelző modult úgy tervezték, hogy robusztus legyen az adatbázis hiányosságaival szemben. A fenti vizsgálatok eredményei alapján módszertant dolgoztak ki a karbantartásra vagy cserére szolgáló kábelszakaszok kiválasztására.
Állapotfelülvizsgálat és innovatív diagnosztikai eszköz fejlesztése a Paksi Atomerőmű számára
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség több követelményt is támasztott a Paksi Atomerőmű élettartamának meghosszabbítása érdekében. Az egyik ilyen követelmény az volt, hogy vizsgálják meg a kritikus kábelek villamos paraméterei megfelelőek maradnak-e a meghosszabbított üzemidő alatt is. Az elvégzett vizsgálatok részleteiben mutatták meg a kábelek valós műszaki állapotát: széleskörű öregedési teszteket végeztek a mintákon, beleértve termikus-, termonukleáris- és elektromos vizsgálatokat is. Ezen felül egy komplex diagnosztikai módszertan és diagnosztikai eszköz került kifejlesztésre, amely képes meghatározni a korrelációt a kábel dielektromos és anyagszerkezeti tulajdonságai, valamint a kábel várható élettartama között.


E.ON kábel diagnosztika és élettartam kezelés
A projekt során kábelek diagnosztikai módszereit vizsgálták különböző feszültségszintek és kábelek esetén, valamint diagnosztikai stratégia és irányelvek kerültek kidolgozásra a kábelek számára. A diagnosztikai módszertanok, valamint a hibastatisztikák elemzése segítségével egy priorizálási módszertan került meghatározásra, amely az alapjául tudott szolgálni a különböző kábelek összehasonlításának (a típus, kor és környezet tekintetében). A projekt során egy szakértő rendszer került kifejlesztésre, és implementálva, amely felhasználható a kábelek cseréjére vonatkozó stratégia kidolgozására.
A CABLEGNOSIS projekt célja olyan innovatív kábeltechnológiák kifejlesztése, amik elősegítik az EU tiszta energia átmenetét, hozzájárulva a 2050-es célok eléréséhez. A CABLEGNOSIS projekt fókuszában fejlett szigetelőanyag és vezető tervezési technológiák, nagy teljesítményű és környezetbarát kábelszigetelő-anyagok és szupravezető kábelek öregedési vizsgálatai állnak. Ezen kívül a projekt vizsgálja a kábelek újrahasznosíthatóságát, mesterséges intelligencia-alapú hiba előrejelző állapot monitorozó módszereket, öregedési folyamatokat és távoli diagnosztikát. Továbbá a munka részeként átfogó megvalósíthatósági elemzés kerül kidolgozásra, beleértve a szupravezető kábelek tenger alatti alkalmazását. Utóbbival kapcsolatban konkrét megvalósíthatósági tanulmány készül Hollandia és Németország tengeri szélerőműveire. A HUMÁN ELEKTROTECHNIKÁÉRT ALAPÍTVÁNY (HUMEA) a projekt keretein belül fejlett kábel újrahasznosíthatósági technológiát dolgoz ki. Validációs mérésekekkel vizsgálatra kerül az újrahasznosított anyag felhasználhatósága szigetelőanyagként kisebb feszültségszinteken.
